ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKA AV ČR
Hlavním posláním Akademie věd a jejích pracovišť je provádět základní výzkum v širokém spektru přírodních, technických, humanitních a sociálních věd. Tento výzkum - ať již svou povahou vysoce specializovaný nebo interdisciplinární - usiluje o rozvoj poznání na mezinárodní úrovni, respektuje však přitom aktuální potřeby české společnosti a domácí kultury. Pracoviště Akademie věd se též podílejí na vzdělávání, a to především postgraduální výchovou mladých badatelů, ale i pedagogickou aktivitou svých pracovníků na vysokých školách. Akademie též rozvíjí spolupráci s aplikovaným výzkumem a průmyslem. Řada společných mezinárodních projektů i výměny pracovníků se zahraničními partnerskými institucemi upevňují zapojení české vědy do mezinárodního kontextu.
Nejvyšším orgánem Akademie věd je Akademický sněm složený ze dvou třetin ze zástupců všech ústavů a dále z reprezentantů vysokých škol, státní správy a jiných význačných osobností. Výkonným orgánem Akademie je Akademická rada v čele s předsedou Akademie věd, Vědecká rada se zabývá především vědní politikou Akademie věd. Tyto celoakademické orgány spolu i vědecké rady jednotlivých ústavů jsou voleny vždy na čtyřleté období. Nezávislé hodnocení vědecké úrovně jednotlivých ústavů zajišťuje Akademické hodnotitelské grémium.
Akademie věd je financována především ze státního rozpočtu. Tyto prostředky jsou rozdělovány ústavům na základě hodnocení jejich vědeckých výsledků a programových projektů v souladu s vědní koncepcí Akademie. Dalším zdrojem příjmů jsou granty získané od grantových agentur v soutěži vědeckých projektů. Akademie má též svou vlastní grantovou agenturu na podporu menších projektů a projektů mladých vědců; ta je otevřena i pro žádosti vědců pracujících mimo Akademii. Jednotlivé ústavy získávají další finanční zdroje v rámci zahraničních projektů a svou vlastní hospodářskou činností.