Seminární práce z fyziky

autor: Martin Langr (toho času 4.B)

úvod
Hoří papír?
Var vody v papíru
Kam pojede cívka?
Svíčka v lahvi
Pohyb kuličky po tětivách kružnice
Záhadná krabička sirek
Zkumavka
Velký a malý
Hydrodynamický paradox
Závěr
Odkazy

Hoří papír?

Papír na tyčce Ano papír hoří. Ale ne za každých okolností. K předvedení tohoto pokusu si fyzik přizve pomocníka. Oba dva se potom snaží nad plamenem zapálit kousek novinového papíru. Aby se nespálili namotá každý ten svůj papír na dřevěnou tyčku. Zatímco pomocníkův papír ihned vzplane, fyzikovi ne a ne se zapálit. Jeho papír je pouze očazen na povrchu, což fyzik dokáže tím, že papír sundá z tyčky a rozbalí ho. Na důkaz toho, že nejde o žádnou chemickou úpravu papíru tento papír shoří v ohni - papír přece hoří.
Celý pokus je velice jednoduchý a závisí na tyčce, na které je papír namotán. Asistent namotá papír na dřevěnou tyčku. Zato fyzik svůj kousek papíru namotá na vzhledově stejnou tyčku, ale z jiného materiálu. Tento materiál musí mít dobrou tepelnou vodivost. Velmi vhodný je hliník (součinitel tepelné vodivosti hliníku při teplotě 20°C je 229 W*m-1*K-1 )
Díky tomu, že má hliník vysokou tepelnou vodivost, odvede si většinu tepelné energie plamene tyčka. Potom nezbude tolik energie, aby stačila na zapálení papíru. Ten je ohněm pouze očazen na povrchu.
Naopak dřevo má tepelnou vodivost minimální. Teplo není dřevem odváděno a je tedy dostatek energie na podpálení papíru.
Je dobré, aby asistent nepoznal, že tyčky jsou z různých materiálů, aby mu snad nedošlo v čem je "zakopán pes". Je také dobré předvádět pokus s novinovým papírem nebo s takovým papírem, o kterém je známo, že hoří velmi dobře a rychle. Přihlížející jsou více zaskočeni. Když by byl použit nějaký tvrdý papír nebo papír vypadající skoro jako z umělé hmoty mohli by si lidé myslet, že důvodem nehoření papíru je nějaká jeho chemická nebo jiná úprava.